Blog

26 + 2 świetne wskazówki dotyczące stosowania olejku z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego jest uważany za jeden z najbezpieczniejszych olejków eterycznych, które można stosować na skórę. Jest również uważany za silny środek leczniczy, a wiele osób woli go jako naturalną alternatywę dla niektórych leków i produktów do pielęgnacji skóry, które mogą zawierać nieprzyjazne chemikalia. Obecnie wiele środków do mycia twarzy, szamponów i innych produktów kosmetycznych zawiera olejek z drzewa herbacianego jako składnik aktywny.

1. Leczenie pryszczy i skóry trądzikowej

Silne składniki antybakteryjne znajdujące się w olejku z drzewa herbacianego sprawiają, że jest on doskonałym wyborem do leczenia skóry trądzikowej. Już niewielka ilość olejku wnika w skórę i odblokowuje gruczoły łojowe z nagromadzonego sebum i martwych komórek skóry. Olejek z drzewa herbacianego może również wysuszać zaskórniki, pryszcze i inne wypryski, a tym samym z czasem zmniejszać ich rozmiar. Należy jednak pamiętać, że chociaż stosowanie olejku z drzewa herbacianego może poprawić stan skóry, to stosowanie zbyt dużej ilości olejku z drzewa herbacianego może wysuszyć skórę, a tym samym sprowokować organizm do nadprodukcji sebum, a w konsekwencji doprowadzić do pogorszenia stanu skóry.

Wysypki na czole, policzkach lub nosie można leczyć, mieszając kilka kropli czystego olejku z drzewa herbacianego na łyżeczce z olejkiem eterycznym z lawendy i nakładając go za pomocą waty. Mieszankę należy pozostawić na leczonym obszarze na kilka godzin lub na noc, aby uzyskać lepsze efekty.

Leczyć wysypki na plecach, klatce piersiowej i innych częściach ciała za pomocą kąpieli z olejkiem z drzewa herbacianego. Dodaj kilka kropli olejku do zwykłej kąpieli, która powinna trwać co najmniej dziesięć minut. Ta metoda działa przeciwbakteryjnie i prowadzi do wyraźnie świeższej, promiennej i zdrowo wyglądającej skóry.

2. Rozjaśnianie blizn

Olejek z drzewa herbacianego zawiera przeciwutleniacze, które wspomagają regenerację komórek skóry. Jest również znacznie tańszy i stanowi naturalną alternatywę dla drogich kremów kosmetycznych. Jeśli codziennie będziesz stosować olejek z drzewa herbacianego zmieszany z olejem nośnikowym (np. z pestek winogron, dzikiej róży, nimbu, ostropestu, krokosza barwierskiego…) lub serum z olejkiem z drzewa herbacianego i masować blizny tą mieszanką aż do całkowitego wchłonięcia, uzyskasz poprawę wyglądu skóry.

WSKAZÓWKA: dodaj 1 kroplę olejku z drzewa herbacianego do 1 1/2 łyżeczki surowego miodu. Masuj dotknięte obszary i pozostaw na co najmniej 15-20 minut. Delikatnie spłucz zimną wodą. Rób to codziennie, a z czasem zobaczysz, że blizny zaczną zanikać.

WSKAZÓWKA: Olej moringa jest doskonały do zmiękczania blizn, a także pomaga rozjaśnić matową, zwiotczałą skórę i poprawić wygląd drobnych linii i zmarszczek. W połączeniu z olejkiem z drzewa herbacianego, mieszanka ta jest skuteczna w łagodzeniu wyglądu blizn. Wmasuj 2 krople olejku z drzewa herbacianego w połączeniu z kilkoma kroplami olejku moringa w dotknięte obszary dwa razy dziennie.

3. Leczenie ran ciętych i infekcji

Jeśli skaleczyłeś się lub masz niewielką infekcję na odsłoniętej ranie, możesz użyć olejku z drzewa herbacianego w połączeniu z olejkiem eterycznym z lawendy. Najpierw dokładnie opłucz ranę wodą, a następnie rozpuść dwie krople olejku z drzewa herbacianego i olejku lawendowego w niewielkiej ilości oleju jojoba, nałóż na skaleczoną ranę i przykryj bandażem, aby zapobiec infekcji.

4. Leczenie obszarów objętych stanem zapalnym po goleniu

Obszary, które stają się zaognione po goleniu, mogą być nieestetyczne, niewygodne, a nawet bolesne, jeśli nie są leczone. Nałóż niewielką ilość olejku z drzewa herbacianego na dotknięte obszary, a ten naturalny środek ściągający złagodzi podrażnienia spowodowane goleniem. Możesz również natrzeć te miejsca wodą lawendową lub rozmarynową.

5. Oczyść i popraw kondycję zarówno włosów, jak i skóry głowy

Naturalne właściwości lecznicze i oczyszczające olejku z drzewa herbacianego sprawiają, że jest on niezwykle przydatnym składnikiem szamponu. Dodając kilka kropli olejku z drzewa herbacianego do szamponu, możesz zapobiec gromadzeniu się chemikaliów, sebum i martwych komórek skóry głowy oraz dokładnie oczyścić włosy podczas ich mycia.

Użyj musztardy, oleju rycynowego, awokado lub imbiru z kilkoma kroplami olejku z drzewa herbacianego, aby poprawić nawilżenie włosów i nadać im zdrowy blask. Wmasuj tę mieszankę w skórę głowy i rozetrzyj na całej długości włosów dwa razy w tygodniu, pozostawiając ją na co najmniej trzydzieści minut przed umyciem włosów.

6. Dla zdrowszych włosów

Olejek z drzewa herbacianego może również stymulować przepływ krwi do skóry głowy i mieszków włosowych, co może sprzyjać zdrowszemu wzrostowi włosów. Regularne stosowanie olejku z drzewa herbacianego lub stosowanie szamponu/odżywki lub maski z olejkiem z drzewa herbacianego może poprawić ogólny stan skóry głowy i włosów ze względu na antybakteryjne i antyseptyczne właściwości olejku. Regularne stosowanie olejku z drzewa herbacianego ochroni skórę głowy przed dalszymi infekcjami, prowadząc do lepszego odżywienia cebulek włosowych i lepszej kondycji włosów.

7. Leczenie łupieżu

Łupież jest powodowany przez naturalnie występujące drobnoustroje na skórze głowy. Kiedy drobnoustroje te żywią się naturalnym sebum na skórze głowy, powstaje produkt uboczny, który powoduje wrażliwość i reakcję zapalną w postaci swędzenia i łuszczenia się skóry. Olejek z drzewa herbacianego stosowany na skórę głowy w postaci szamponu z kilkoma kroplami olejku z drzewa herbacianego lub mieszanki olejów nośnikowych (nimba, baobab, awokado) może pomóc w leczeniu suchej i swędzącej skóry głowy.

8. Jako środek odkażający do rąk

W domu można przygotować własny naturalny środek do dezynfekcji rąk, mieszając aloes, olejek z drzewa herbacianego i olejek lawendowy w butelce z rozpylaczem. Aloes jest korzystny dla odżywiania i nawilżania skóry, a olejki działają jako środki przeciwbakteryjne w środku odkażającym.

9. Wspomaganie leczenia objawów grzybicy paznokci

Grzybica paznokci objawia się żółtawymi paznokciami o zwiększonej grubości i zmienionym kształcie. Jeśli paznokcie nie są leczone, rezultatem może być bardzo bolesny stan, dyskomfort aż do utraty paznokcia. Olejek z drzewa herbacianego może być stosowany w celu utrzymania paznokci w czystości i spokoju. Nałóż kilka kropli rozcieńczonego olejku (np. w oleju nimba, makadamia, arganowym) na dotknięte obszary. Zwiększy to również nawilżenie paznokcia i otaczającej go skóry. Dzięki działaniu przeciwbakteryjnemu i przeciwgrzybiczemu olejek z drzewa herbacianego może skutecznie zwalczać infekcje grzybicze, takie jak grzybica paznokci lub różne inne grzyby miejscowe.

10. Usuwanie wszy z włosów

Chociaż wcześniejsze badania zalecały olejek z drzewa herbacianego jako przydatny środek przeciwko wszom we włosach, czesanie pozostaje najskuteczniejszą procedurą przeciwko tej uciążliwości do tej pory. Zaleca się stosowanie odżywki w połączeniu z gęstym grzebieniem w celu usunięcia wszy. Wcześniejsze badania wykazały, że olejek z drzewa herbacianego może zabijać wszy w stadium poczwarki i dorosłego osobnika, a także zmniejszać liczbę wylęgających się gnid. Jeśli masz wszy we włosach, dodaj olejek z drzewa herbacianego do szamponu lub wymieszaj go z olejem nośnikowym, takim jak olej nimbusowy, który jest również bardzo skutecznym środkiem do zwalczania wszy. Stosować w celu złagodzenia podrażnień i swędzenia skóry.

WSKAZÓWKA: Wlej trochę wody do garnka, zagotuj w niej 10 goździków i odstaw na bok. Pozostaw do ostygnięcia, a następnie odcedź i przelej „wodę goździkową” do butelki z rozpylaczem. Dodaj 20 kropli olejku z drzewa herbacianego, możesz też dodać odrobinę olejku z mięty pieprzowej. Wstrząśnij. Następnie spryskaj włosy w miejscu występowania wszy i pozostaw.

11. Aby leczyć ukąszenia i użądlenia owadów

Olejek z drzewa herbacianego jest bardzo skuteczny w leczeniu ukąszeń komarów i użądleń owadów, ponieważ pomaga zmniejszyć obrzęk skóry. Po rozcieńczeniu olejku z drzewa herbacianego w oleju nośnikowym, np. baobabie, goździku, aloesie, nałóż go na dotknięty obszar, aby zminimalizować swędzenie. Pamiętaj, aby przykryć miejsce użądlenia lub ukąszenia bandażem, aby olejek nie wyparował ani nie ścierał się. Możesz powtarzać leczenie dotkniętego obszaru dwa razy dziennie, aż do wyleczenia.

12. Ulga w łuszczycy

Olejek z drzewa herbacianego może złagodzić dyskomfort spowodowany łuszczycą ze względu na jego właściwości antybakteryjne. Użyj olejku z drzewa herbacianego w połączeniu dziesięciu kropli z dwiema łyżkami oleju (nimba, czosnek, kiełki pszenicy, baobab, rokitnik itp.) i wmasuj w dotknięty obszar dwa razy dziennie. Dotrze to do głębszych warstw skóry, a także zmniejszy blizny po łuszczycy.

WSKAZÓWKA: Roztwór leczniczy: W szklanej butelce połącz 4 łyżki nimbu lub olejku czosnkowego, 10 kropli kojącego olejku lawendowego i 20 kropli olejku z drzewa herbacianego. Dobrze wymieszać. Nakładaj kilka kropli tego środka na dotknięte obszary 1-2 razy dziennie.

Leczenie skóry głowy: Łuszczyca skóry głowy może być frustrująca – złuszczające się warstwy skóry, swędzenie i zaczerwienienie mogą powodować rozdrażnienie. Dodaj właściwości antyseptyczne do zwykłego łagodnego szamponu, dodając 1-2 krople olejku z drzewa herbacianego przy każdym myciu, aby złagodzić stan zapalny skóry głowy.

Olejek do masażu skóry głowy: dodaj 5 kropli olejku z drzewa herbacianego do 1 łyżki oleju kokosowego lub innego oleju i wmasuj w skórę głowy. Pozostawić na noc.

13. Olejek z drzewa herbacianego do pielęgnacji suchej skóry z egzemą

Olejek z drzewa herbacianego ma właściwości antyseptyczne, które mogą złagodzić swędzenie wokół wysypek i pęcherzy. Aby leczyć suchą, swędzącą skórę, wymieszaj dwadzieścia kropli olejku z drzewa herbacianego z połową filiżanki oleju migdałowego, sojowego, arganowego lub baobabu. Ulgę przyniesie delikatne nakładanie mieszanki okrężnymi ruchami na dotknięte obszary dwa razy dziennie. Jeśli egzema występuje na ciele, pomocna będzie wyżej wspomniana kąpiel z olejkiem z drzewa herbacianego. Możesz roztopić masło shea i dodać do niego olejek z dzikiej róży, olejek tymiankowy i witaminę E.

14. Usuwanie pieprzyków na skórze

Znamiona skórne to małe narośla na skórze w kolorze cielistym. Chociaż są one nieszkodliwe, mogą być trudne do usunięcia. Stwierdzono jednak, że olejek z drzewa herbacianego może być stosowany jako skuteczny lek na znamiona skórne ze względu na połączenie jego właściwości antyseptycznych, przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych. Wystarczy nałożyć odpowiednio rozcieńczony olejek z drzewa herbacianego, np. w olejku czosnkowym lub nimbusowym, na znamię skórne za pomocą waty i pozostawić do wyschnięcia. Zauważysz, że znamię skórne powoli zanika.

15. Łagodzenie ospy wietrznej

Ulgę w swędzeniu spowodowanym ospą przyniesie półgodzinna kąpiel skóry z kilkoma kroplami olejku z drzewa herbacianego rozcieńczonego w oleju nośnikowym (migdałowym, morelowym, baobabu). Ponieważ czynnikiem sprawczym jest wirus opryszczki, pocieranie pęcherzyków wacikiem zamoczonym w nierozcieńczonym olejku z drzewa herbacianego lub roztworze alkoholu pomaga w zwalczaniu tej nieprzyjemnej choroby. Łagodzi swędzenie, zapobiega zakażeniu wysypki, a tym samym zapobiega powstawaniu blizn.

16. Opryszczka i afty

Przy pierwszych oznakach zbliżającej się opryszczki, takich jak drgająca warga i początkowy obrzęk, należy co 2 godziny wklepywać w dotknięty obszar nierozcieńczony olejek z drzewa herbacianego lub wymieszać go z niewielką ilością alkoholu, np. wódki. Jeśli zainterweniujesz na czas, olejek z drzewa herbacianego poradzi sobie z wirusami i zapobiegnie rozwojowi wysypki opryszczkowej. Gdy stadium jest zaawansowane, stosowanie olejku przyspieszy cofanie się problemów.

Możesz również użyć wacika, aby pomóc w leczeniu owrzodzeń jamy ustnej lub płukać usta olejkiem rozcieńczonym w szklance letniej wody. Olejek pomaga również na opuchnięte dziąsła i może być stosowany jako płyn do płukania jamy ustnej.

1 szklanka wody destylowanej, 1 łyżka stołowa różowej soli himalajskiej, 1 łyżka stołowa sody oczyszczonej, 8 kropli olejku z drzewa herbacianego (lub olejku eterycznego z mięty). Wymieszaj wszystkie składniki w pojemniku i dokładnie wymieszaj. Dobrze wstrząsnąć przed każdym użyciem. Płukać jamę ustną 1 do 2 łyżeczkami tej mieszanki przez około minutę, a następnie wypluć i przepłukać wodą.

17. Przeziębienie i ból gardła

Olejek z drzewa herbacianego ma właściwości przeciwzapalne, więc zapewnia ulgę w przeziębieniach, a także może łagodzić stany zapalne i łagodzić ból gardła. Z tego powodu jest on stosowany na przykład w przypadku zapalenia dziąseł i bólu zębów.

Jeśli cierpisz na ból gardła, możesz łatwo przygotować skuteczną płukankę. Wlej 5 kropli drzewa herbacianego do łyżeczki miodu, wymieszaj z 0,75 dl letniej wody i płucz gardło kilka razy dziennie.

18. Nieżyt nosa

Wdychanie olejku z drzewa herbacianego za pomocą maseczki aromaterapeutycznej lub pojemnika z gorącą wodą jest bardzo skuteczne w przypadku kataru. Oprócz pozytywnego działania kojącego na drogi oddechowe, substancje czynne dezynfekują również pomieszczenie, niszcząc wirusy w powietrzu.

Nawilżanie i wspomaganie higieny nosa przy przeziębieniach uzyskuje się poprzez dodanie 4 kropli olejku z drzewa herbacianego do 25 ml sprayu do nosa Vincentka (można również wdychać przez dyfuzor). Przed każdym użyciem dobrze wstrząsnąć i zaaplikować 4 rozpylenia do każdego nozdrza.

Dzieciom pomoże i przyniesie ulgę dodanie olejku z drzewa herbacianego do olejku migdałowego lub morelowego. Wystarczy 1-2 krople na łyżkę stołową. Następnie użyj wacika, aby oczyścić nozdrza tą mieszanką.

19. Łagodzenie infekcji zatok

Jeśli masz zatkany nos, zagotuj wodę i wlej do niej kilka kropli olejku z drzewa herbacianego. Weź ręcznik, przykryj głowę garnkiem i zacznij wdychać. Wdychaj i wydychaj głęboko przez nos przez około 5 do 10 minut. Zobaczysz, że to pomoże.

20. ginekologiczne stany zapalne i swędzenie

Istotną właściwością olejku z drzewa herbacianego jest jego zdolność do skutecznego zwalczania Candida albicans. Ten ostatni jest najczęstszą przyczyną problemów ginekologicznych. Przy pierwszych oznakach dyskomfortu w pochwie, olejek z drzewa herbacianego powinien zostać rozcieńczony przed aplikacją do pochwy. Nałożenie nierozcieńczonego olejku z drzewa herbacianego na części intymne spowoduje intensywne pieczenie, kłucie i zaczerwienienie błon śluzowych.

Procedura 1: Wymieszaj 2 krople olejku z drzewa herbacianego z 1 łyżeczką oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia. Wprowadzać czystym palcem do pochwy 2-3 razy dziennie (rano i wieczorem przed pójściem spać).

Procedura 2: nasączyć tampon menstruacyjny wykonany z bio-bawełny preparatem leczniczym (około 1 łyżeczki oleju kokosowego z 3-4 kroplami olejku z drzewa herbacianego), wprowadzić do pochwy i pozostawić na 3-4 godziny. Powtarzać przez 3 kolejne dni 2-3 razy dziennie (najlepiej rano i wieczorem). Olejek przynosi szybką ulgę, nie szczypie, chłodzi podrażnione błony śluzowe i działa antyseptycznie. W fazie ostrych objawów infekcji wskazane jest częstsze stosowanie preparatów leczniczych, po około 3-4 dniach zwykle można zmniejszyć częstotliwość stosowania preparatów do 2 razy dziennie, po całkowitym ustąpieniu objawów wskazane jest wykonanie kuracji uzupełniającej raz dziennie wieczorem przed pójściem spać przez kilka kolejnych dni.

21. oczyszcza powietrze

Olejek z drzewa herbacianego jest również stosowany w aromaterapii. Wystarczy wlać odrobinę olejku do dyfuzora, aby usunąć zapach w pomieszczeniu i jednocześnie oczyścić powietrze. W ten sposób zwalczasz również bakterie, wirusy, pleśń i inne zarazki w swoim domu lub mieszkaniu.

22. pomaga usunąć kleszcze

Bardzo przydatny pomocnik przez kilka miesięcy w roku. Gdy znajdziesz kleszcza przyczepionego do skóry, skrop go odrobiną olejku z drzewa herbacianego i pozostaw na chwilę. Według wielu osób, które wypróbowały ten sposób, kleszcz jest łatwiejszy do wyciągnięcia i nie ma ryzyka pozostawienia głowy w skórze, która mogłaby być zakaźna.

23. odświeża ubrania

Następnym razem, gdy będziesz robić pranie, dodaj kilka kropli tego olejku do detergentu do prania. Jest to proste i przyjazne dla środowiska rozwiązanie do usuwania nieprzyjemnych zapachów, które powstają w wyniku gromadzenia się bakterii w pralce.

24. uniwersalny domowy środek czyszczący

Uniwersalny spray do czyszczenia, który działa dobrze na różnych powierzchniach (uwaga, nie na marmurze ani granicie, dla których jest zbyt kwaśny i może je uszkodzić). Wymieszaj dwie szklanki gorącej wody, pół szklanki zwykłego octu i dodaj 10 kropli olejku z drzewa herbacianego. Wymieszaj, przelej do butelki z rozpylaczem i masz ekologiczny, tani i skuteczny środek czyszczący.

25. Dezodorant

Wyeliminuj nieprzyjemny zapach ciała skutecznie i naturalnie za pomocą olejku z drzewa herbacianego. Silny olejek antybakteryjny niszczy bakterie, które powodują dojrzały zapach ciała. Większość komercyjnych antyperspirantów zawiera szereg toksycznych dodatków, w tym aluminium, i działa na zasadzie blokowania porów, co nie jest dobre. Stosowanie naturalnego dezodorantu da ci takie same rezultaty, tyle że bez tych wszystkich szkodliwych chemikaliów. Wypróbuj poniższe przepisy na bezpieczną i skuteczną kontrolę zapachu ciała za pomocą olejku z drzewa herbacianego.

Do przygotowania dezodorantu potrzebne będą: 1/4 szklanki oleju kokosowego, 1/4 szklanki skrobi kukurydzianej, 1/4 szklanki sody oczyszczonej, 25-30 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego. Roztop olej kokosowy. Zdejmij z ognia i dodaj pozostałe składniki. Przelać do szklanego słoika lub pustego tygla i odstawić na kilka godzin. Stosować!

26. środek owadobójczy

Po co wybierać nieprzyjazne środki odstraszające owady, które zawierają DEET, skoro można walczyć z insektami za pomocą bezpiecznych i naturalnych metod. Właściwości przeciwpasożytnicze olejku z drzewa herbacianego pomagają niszczyć i odstraszać mrówki, komary, pająki i nie tylko.

WSKAZÓWKA: Domowa walka ze szkodnikami: pozbądź się mrówek i innych owadów przecierając szafki roztworem kilku kropli olejku z drzewa herbacianego zmieszanego z wodą. Alternatywnie, możesz nasączyć waciki olejkiem z drzewa herbacianego i umieścić je w domu w miejscach, które przyciągają szkodniki.

WSKAZÓWKA: Środek odstraszający owady: Aby uzyskać bezpieczny, naturalny spray, dodaj 1/4 szklanki wody rozmarynowej do 0,5-litrowej butelki z rozpylaczem, a resztę uzupełnij wodą. Dodaj 15 kropli olejku z drzewa herbacianego, 10 kropli olejku z mięty pieprzowej i 10 kropli cytrynowego olejku eterycznego (doskonały naturalny środek owadobójczy). Dobrze wymieszaj. Spryskaj ubrania przed wyjściem na zewnątrz, aby chronić się przed owadami.

Zawsze pamiętaj, aby wykonać test płatkowy przed użyciem olejku z drzewa herbacianego na skórze, aby upewnić się, że nie masz niepożądanej reakcji na olejek. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zaczerwienienie, podrażnienie lub wysypkę, spłucz testowany obszar i nie nakładaj ponownie olejku z drzewa herbacianego. Olejek z drzewa herbacianego nigdy nie powinien być spożywany ani stosowany w okolicach ust, ponieważ może być trujący, jeśli zostanie spożyty nawet w niewielkiej ilości.

Ważne: Olejek z drzewa herbacianego jest toksyczny w przypadku spożycia, więc w żadnym wypadku nie jest przeznaczony do użytku wewnętrznego.

tea tree olej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *